Half Term: 25 October – 29 October.

School will welcome back pupils and students on Monday 01 November 2021.

Close Icon Close News

Our Team

Rethinking education,
helping tomorrow’s minds flourish

Our aim is to create a space for you to do the best work you’ve ever done as an educator; a School where every member of our community can truly flourish. We are fortunate to have a team of inspiring staff, who are brought together by our mission to make real progress every day to build better communities, and a better world.

Art

Ms J Quinn – Subject Leader

Mrs A Graham – Acting Subject Leader

Miss L Whitham

Ms S Wright

Biology

Dr C Bownes – Subject Leader

Miss C Hempson – Second in Biology

Miss M Barton

Miss N Shafiq – Year 8 Leader

Mrs K Smithson

Business Studies

Miss D McFarquhar – Subject Leader

Mr L Dwyer

Chemistry

Mr D Ashmore – Subject Leader

Mrs R Ahmad

Miss S Heath – Year 10 Leader

Ms J Howard

Dr J McCreary

Computing

Mr A Hamflett – Subject Leader

Mrs J Sultana

Ms K Warner

Design Technology

Mr E Addo-Boateng – Subject Leader

Ms C Branch

Mr A Herbert – Year 9 Leader

English

Miss S Barrington – Subject Leader

Miss H Blackwell – Second in English

Ms L Sumerling – Second in English

Mr O Souza Faria – Acting Second in English

Ms F Walker – Acting Second in English

Mr A Hutchins

Miss E Jarrett

Ms E Jones

Miss K Lockett

Ms E Venables-Wood

Mr S Washbrook – Assistant Sixth Form Leader

Geography

Mr G Jackson – Subject Leader

Miss C Exton – Year 11 Leader

Ms H Parker

History

Mr J Ward – Subject Leader

Miss E Billington

Ms E Holmes

Languages

Ms C Haley – Subject Leader

Mrs L Diprose

Mrs L Holleran

Mrs I Lamarkbi

Ms S Powell

Mathematics

Mr T Beasley – Subject Leader

Ms A Edematie – Second in Mathematics

Mr K Akmal

Mr D Clark

Mr A Gameson

Mr M Guler

Mr J Jennings

Mr G Knox

Ms A Lawlor Kennedy

Miss E Markman-Morris

Ms G Pritty

Music

Ms A Argyropulo-Palmer – Subject Leader

Mr R Fox – Acting Subject Leader

Ms R Kalsi

Physical Education

Mrs H Stemp – Subject Leader

Mr J Bennett – Year 7 Leader & Leader for DofE

Ms R Dunne

Mr R Elsmore

Physics

Mr R Campbell – Subject Leader

Mr S Boardman

Ms W Glover

Miss E Iboro Offong

Ms C McManus

Psychology

Mrs K Watkin – Subject Leader

Ms J Green

Miss J Winwood – Teacher of Psychology & Sociology

Religious Studies

Miss H Moore – Subject Leader

Miss S Clarke

Other Teachers

Mr K Cobane – English & Mathematics Teacher

Teaching-Related Staff

Miss K Asghar – Family Support Worker

Mrs O Aboderin – Learning Coach

Ms C Adams – Targeted Intervention Assistant

Mrs D Batten – Pupil Pastoral Manager for Year 11

Mr L Beddow – Learning Coach

Miss M Bossetti – Targeted Intervention Assistant

Ms A Crocker – Safeguarding Manager

Miss C Dickens – Targeted Intervention Assistant

Ms A Di’lorio – Targeted Intervention Assistant

Mrs M Dimmock – Senior Cover Supervisor

Mrs S Drubhra – Pupil Pastoral Manager for Year 12 & 13

Mrs L Elliott – Pupil Pastoral Manager for Year 10

Mr A Greaves – Targeted Intervention Assistant

Ms C Harhen – Targeted Intervention Assistant

Ms C Hirst – Targeted Intervention Assistant

Ms T Howell – Pupil Pastoral Manager for Year 8

Mrs D Jelaca – Targeted Intervention Assistant

Ms S Karim – Targeted Intervention Assistant

Ms M Khan – Cover Supervisor

Ms A Kyriacou – Targeted Intervention Assistant

Mr J Leighton – Targeted Intervention Assistant

Ms S McKenzie – Pupil & Pastoral Administration Assistant

Mr M O’Neill – Learning Coach

Ms C Payne – Pupil Pastoral Manager for Year 12 & 13

Mr D Roberts – Pupil Pastoral Manager for Year 9

Mrs S Stewart – Pupil Pastoral Manager for Year 7

Mrs O Sotonwa – Targeted Intervention Assistant

Professional Services

Mr D Ahmed – ICT Network Manager

Mx J Bloomfield – Attendance Officer

Mr R Concannon – Facilities Manager

Ms A Cosimetti – PA to the Principal

Mrs S Giles – Technician Team Leader

Mrs D Gupta – Pupil Receptionist

Mr A Hoye – Facilities Assistant

Ms J Hyde – Biology Technician

Mrs H Kershaw – Sixth Form Administrator

Miss J Lee – DT Technician

Ms A Lundy – Events & Enrichment Officer

Mrs S Mason-Burns – Examinations and Administrative Officer

Mrs E Mellon-Woods – School Receptionist

Ms H Middleton – Learning Resources Officer

Miss E Mitchell Finnigan – Art Technician

Ms B Noden – Chemistry Technician

Ms J Potrebko – Finance Officer

Mrs A Proudman – Finance & HR Officer

Mr D Rouse – Facilities Assistant

Mrs R Scarsbrook – Data & Timetable Manager

Mr J Scott – Music Technician